Uniwersytet Wrocławski

Zakład Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa RP

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Międzynarodowa konferencja ekspercka w Krzyżowej

Międzynarodowa konferencja ekspercka w Krzyżowej

W dniach 15-16 listopada 2012 r. odbyła się w Krzyżowej k. Świdnicy międzynarodowa konferencja ekspercka pt.: „Między Wschodem i Zachodem. W poszukiwaniu nowych płaszczyzn i instrumentów współpracy regionalnej”. W trakcie dwudniowych obrad przedstawiciele 5 krajów (Białoruś, Federacja Rosyjska, Polska, Republika Federalna Niemiec, Ukraina), reprezentujący instytucje naukowe, organizacje pozarządowe i analityczno-eksperckie, jak również władze regionalne i samorządowe, dyskutowali na temat przyszłości regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Punktem wyjścia tego międzynarodowego dialogu była kwestia wykorzystania potencjału regionalnego i samorządowego danych krajów do rozszerzenia zakresu oraz zwiększenia dynamiki współpracy realizowanej pomiędzy poszczególnymi państwami regionu, zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i na płaszczyźnie multilateralnej. Szczególną uwagę poświęcono kwestii udziału organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych w procesie kształtowania polityki zagranicznej na płaszczyźnie narodowej.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się także pracownicy Zakładu Polityki Zagranicznej RP, w osobach: Kierownika Zakładu – prof. dr hab. Macieja Mroza oraz dr Artura Drzewickiego. Profesor Maciej Mróz wystąpił w panelu poświęconym kwestii „Partnerstwa Wschodniego” i „Partnerstwa dla Modernizacji”, w trakcie którego zaprezentował stanowisko Polski wobec przyszłości tego projektu oraz zarysował potencjalne kierunki jego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii współpracy polsko-ukraińskiej. Oprócz pracowników naszego Zakładu w konferencji aktywny udział wzięli również inni pracownicy Instytutu Studiów Międzynarodowych: dyrektor Instytutu – prof. dr hab. Z. J. Winnicki, zastępca dyrektora ds. nauki – prof. dr hab. Marek Wróblewski, dr hab. Krzysztof Kociubiński, dr Marcin Sienkiewicz, dr Sebastian Płóciennik oraz dr Leszek Kwieciński.

Obrady toczyły się w 4 głównych sesjach panelowych, w trakcie których poruszono następujące zagadnienia: współpraca regionalna jako determinant reform i przemian cywilizacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej („Współpraca regionalna jako czynnik reformatorski i pro rozwojowy na obszarze europejskim”); przyszłość procesów integracyjnych na terenie Europy Środkowej i Wschodniej („Między Partnerstwem Wschodnim a Partnerstwem dla Modernizacji – w poszukiwaniu nowej formuły aktywności europejskiej na wschodzie Europy”); wyzwania, szanse i zagrożenia istniejące w sferze regionalnego bezpieczeństwa („Przezwyciężać zagrożenia – budować zaufanie: współpraca regionalna w Europie Środkowej i Wschodniej jako instrument budowania europejskiej stabilności”); problem korelacji i synergii istniejącej pomiędzy strategiami rozwoju na szczeblu regionalnym i ogólnopaństwowym („Strategia Regionów i Strategia Państwowa” – regionalna i państwowa myśl strategiczna jako determinant i nowa płaszczyzna rozwoju współpracy międzynarodowej”).

W konferencji udział wzięli między innymi: przedstawiciele władz samorządowych oraz administracji terenowej Kaliningradu, Obwodów Dniepropietrowskiego, Kirowohradzkiego i Donieckiego (Ukraina), naukowcy z Federalnego Bałtyckiego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie oraz Wydziału Stosunków Międzynarodowych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku, a także analitycy Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych, Centrum Badań Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa w Mińsku oraz Fundacji „Nauka i Polityka” (Berlin). Ponadto w obradach aktywnie uczestniczyli pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej (Przedstawicielstwo w Kaliningradzie), Instytutu Polityki Zagranicznej Akademii Dyplomatycznej przy MSZ Ukrainy, Narodowej Agencji Prasowej „Ukrinform” oraz Agencji Bezpieczeństwa ds. Inwestycji i Biznesu w Rosji. Stronę polską, oprócz wspomnianych już pracowników Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr., reprezentowali m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w osobie dyrektora Wydziału Współpracy z Zagranicą i  Projektów Międzynarodowych – Bartłomieja Ostrowskiego, fundacji Forum Polityki Wschodniej (dr Robert Foks oraz dr Artur Drzewicki) oraz Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Głównymi pomysłodawcami konferencji i jej organizatorami były: fundacja Forum Polityki Wschodniej oraz Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: „Dolny Śląsk dla wspólnej Europy. Międzynarodowa współpraca regionalna fundamentem rozwoju i bezpieczeństwa”, który był współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych  Rzeczypospolitej Polskiej w ramach realizacji zadania publicznego „Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2012”.

Obrady konferencji towarzyszyły kolejnej już edycji Dolnośląskiego Forum Polityczno-Gospodarczego, która corocznie odbywa się z inicjatywy Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Krzyżowej.

Obrady międzynarodowej konferencji eksperckiej pt.: „Między Wschodem i Zachodem. W poszukiwaniu nowych płaszczyzn i instrumentów współpracy regionalnej”, są już kolejnym przykładem aktywności naszego Zakładu i jego zaangażowania w proces organizacji i realizacji projektów wspieranych finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

krzyzowa01_2pdeh7.jpgkrzyzowa02_68vuyu.jpg

krzyzowa04_pedrdg.jpg